Ta strona wykorzystuje pliki cookies do badania aktywności odwiedzających oraz celów statystycznych. Jesli nie zgadzacie się Państwo na ich użycie, prosimy o wyłaczenie ich obsługi w Waszej przeglądarce www. Wyłączenie ich, nie spowoduje większych ogranieczeń w korzystaniu z tego serwisu.

 
Wspólna Animacja Rozwoju Turystyki Aktywnej
Strona główna :: Unia Nadwarciańska :: Niezbędnik turysty

Niezbędnik turysty

Turystyka Aktywna na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego

Urozmaicony krajobraz Wielkopolski zachęca do aktywnego wypoczynku. Tutejsze lasy i jeziora należą do najpiękniejszych w kraju. Turystów zapraszają również stworzone z myślą o nich liczne parki krajobrazowe, ścieżki do wędrówek oraz jazdy na rowerze, a także wiele urokliwych, zabytkowych dworów, pałacyków i parków rozrzuconych po całym regionie. Jeśli ktoś uzna, że to mało, musi koniecznie zwiedzić zabytki stolicy regionu – Poznania oraz najstarszego miasta w Polsce – Gniezna.

Województwo Wielkopolskie położone jest na nizinnych terenach dorzeczy trzech rzek: Warty, Noteci i Prosny.
Dzięki pięknym krajobrazom obfitującym w jeziora, lasy i wzgórza, które swój obecny charakter zawdzięczają zlodowaceniu bałtyckiemu, region jest bardzo atrakcyjnym terenem dla osób zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem. Ponadto to właśnie 

w Wielkopolsce turyści znajdą miejsca związane z dziedzictwem kulturowym kraju – przecież to tutaj rodziła się Polska państwowość. Jeśli do tego dodamy także dobrze rozwiniętą bazę infrastruktury turystycznej, obszar ten zdaje się być idealnym celem wyjazdów turystycznych.

 Nadwarciański Park Krajobrazowy jest nie tylko idealnym miejscem do odpoczynku od zgiełku i większych aglomeracji miejskich. To także doskonały teren do uprawiania  aktywnej turystyki. Na obszarze  Parku wydzielono szlaki do turystyki pieszej (czerwony PTTK, ścieżki przyrodnicze NPK), do turystyki wodnej (kajakarstwo – Pętla Wielkopolski),
konny („Podkuta Szóstka”) oraz rowerowy (czerwony). Poza tym, wybierając się w głąb doliny, można samemu przemierzać tereny
o różnorakim krajobrazie. Wystarczy spojrzeć na mapę i zaplanować odcinek swojej eskapady. Jak podróżować? 

Oto kilka propozycji…

Pieszo...

Godną polecenia drogą jest odcinek wiodący od Sławska (w gminie Rzgów) lewą stroną Warty, (tu  znajduje się granica Parku)  – poprzez Sługocin (gmina Lądek), Oleśnicę (gmina Zagórów), następnie Ląd (gmina Lądek), Ciążeń
do Białobrzegu, dalej do Pyzdr i Rudy Komorskiej (gmina Pyzdry). Wybierając ten szlak, trzeba  pokonać niemalże cały Park, od granicy do granicy.

Pierwszy etap wędrówki odbywa się wzdłuż wału przeciwpowodziowego, który kończy się   na wysokości Zagórowa.
Z nasypu rozpościera się piękny widok zarówno na północną, jak  i południową część Parku, porastającego  trawą, kniejami, lasami, trzcinowiskiem i wierzbami. Dalsza część trasy prowadzi od Zagórowa do Białobrzegu, wzdłuż brzegu Warty.
To niekończące się połacie łąk z licznymi starorzeczami (w tym największe „Krzynica”), krajobrazy niczym z sawanny.
Ostatni  etap wędrówki prowadzonej wzdłuż rzeki, to znów wał przeciwpowodziowy, a z niego kolejne widoki na pradolinę do momentu, kiedy w końcu wyłoni się obraz królewskiego grodu Kazimierza Wielkiego – miasteczko  Pyzdry. 

Wytrwałych czekają  później już tylko 2 godziny marszu i meta – miejscowość Ruda Komorska. Tu, na rzece Prośnie kończy się granica powiatu wrzesińskiego, a rozpoczyna jarocińskiego. Tutaj także rozpoczyna się obszar Żerkowsko - Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.

Całą trasę można przebyć w jeden dzień, choć na pewno będzie to wyzwanie dla najbardziej sprawnych piechurów.
Najlepiej jednak podzielić drogę  na dwa etapy z noclegiem na przykład pod namiotem, czy w pobliskim gospodarstwie agroturystycznym. Wrażenia gwarantowane!

Konno...

Coraz większą popularnością cieszy się w tych stronach jeździectwo, stąd też wychodząc na przeciw oczekiwaniom tej grupy turystów aktywnych, na ternie Parku a także na jego obrzeżach utworzono szlak konny „Podbita szóstka”. Czy zimą, czy latem można wybrać się w dolinę bryczką, saniami, czy też w siodle, aby z tej perspektywy móc przeżywać radosne chwile na łonie nadwarciańskiej natury.

Wodno...

Dolinę środkową Warty w obszarze Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego można w nieskończoność podziwiać przemieszczając się pieszo, konno, rowerem, czy kajakiem.    Ten ostatni rodzaj turystyki aktywnej cieszy się coraz większym powodzeniem. Odkąd królowa wielkopolskich rzek znów jest czysta i nieskażona, stała się prawdziwym wyzwaniem dla kajakarzy. (polecamy lekturę naszego  "Vademecum kajakarza")

Mówiąc o Parku należy wspomnieć także o nowatorskich i prywatnych inicjatywach, które mogą posłużyć rozwojowi turystyki wodnej w tym miejscu. Mowa tu o powstałej przystani dla jachtów i łodzi na rzece Warcie. Nowa „Marina” została zaprojektowana i zbudowana od podstaw w latach 2003/2004. Zlokalizowana jest na prawym brzegu Warty w Lądzie. Basen portowy i nabrzeże dysponuje 16 miejscami do cumowania przy pomostach pływających. Sezon turystyczny trwa od 1 maja do 30 września.

„Marina” w Lądzie otrzymała w roku 2004 I nagrodę w konkursie Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, Głosu Wielkopolskiego i Urzędu Marszałkowskiego, na najlepszy obiekt turystyki aktywnej w Wielkopolsce w kategorii „Turystyka Wodna”.

W dolinie Warty wyjątkowo barwny jest świat fauny i flory, który roztacza się przez trzy powiaty – słupecki, wrzesiński
i jarociński, a także gminy: Lądek, Zagórów, Pyzdry, Żerków, Nowy Świat. Dostateczna baza noclegowa, duża ilość zabytków
i obiektów godnych polecenia a także liczne szlaki oraz wydarzenia turystyczne sprawią, że kajakarze odwiedzający te strony, będą w pełni zadowoleni ze swojego wypoczynku.

Rowerem...

Najlepiej przemierzać tutejsze szlaki rowerem typu górskiego, gdyż podłoże na łąkach i w lasach wymaga od rowerzystów  pewnego wysiłku. Najprzyjemniej wybrać się rowerem w porze letnio-jesiennej, gdy nie doskwierają większe upały,
a i też robactwa nad bagnami jest mniej. Urozmaicając sobie rowerową podróż  na krótki  odpoczynek można wjechać
do któregoś z pobliskich miasteczek, by tam  zaopatrzyć się w prowiant i napoje, niezbędne do kontynuowania wyprawy.

 

Kwalifikowanie.

Turystyka kwalifikowana jest głównie rozpowszechniona wśród ornitologów. Na terenie NPK stwierdzono gniazdowanie najrzadszych w skali Europy gatunków ptaków, jest więc tutaj także raj dla ekologów i przyrodników. Kto woli inne zwierzęta, może obserwować jeleniowate, wydry, kuny, norki i oczywiście największego gryzonia starego kontynentu – bobra. Uwaga na zamaskowane nory, łatwo tam wpaść do środka.